Rodzaje badań gastrologicznych. Kiedy warto je wykonać

Lekarz od układu pokarmowego, czyli gastrolog może nam pomóc uporać się z uporczywymi dolegliwościami ze strony żołądka, jelit, przełyku, dróg żółciowych, czy trzustki. Jakie badania zrobić przed wizytą u gastrologa? Jak się do niej przygotować? Czy do gastrologa potrzebne jest skierowanie? Na te pytania odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.

Gastrolog – lekarz od przewodu pokarmowego

Gastroenterologia, czyli dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem i diagnostyką nieprawidłowości i chorób z zakresu układu pokarmowego w ostatnim czasie przeżywa prawdziwy rozkwit. Niestety, rosnąca liczba osób korzystających z ich usług oznacza, że coraz więcej osób boryka się z problemami gastrycznymi. Za to wszystko odpowiedzialny jest stres, szybkie tempo życia (czemu towarzyszy często jedzenie w pośpiechu) i jedzenie coraz większej ilości wysokoprzetworzonej żywności. Jak może pomóc gastrolog?

Przede wszystkim gastrolog pomoże zdiagnozować źródło naszego problemu – zapewne zacznie od przeprowadzenia dokładnego wywiadu, by poznać nasze nawyki. Następnie może zlecić adekwatne badanie gastrologiczne, by móc upewnić się co do swoich przypuszczeń i zalecić odpowiednie postępowanie bądź sposób leczenia. Ponadto, niektóre z badań gastrologicznych powinno się wykonywać profilaktycznie po osiągnięciu pewnego wieku, o czym szerzej napisaliśmy w dalszej części tekstu.

Badania gastrologiczne – rodzaje i jak się przygotować

Jakie badania zrobić przed wizytą u gastrologa? Zasadniczo wymaganych jest niewiele badań, gdyż najwięcej pokazuje badanie endoskopowe, podczas którego można wykonać dodatkowe testy, jak np. test ureazowy. Pomocniczo lekarz może wykonać USG, polipektomię czy rektoskopię. Ważniejsze jest, by na badanie endoskopowe przyjść z pustym żołądkiem.

Jakie badania wykonuje gastrolog? Przede wszystkim endoskopię (gastroskopię), która pozwala dokładnie wejrzeć w głąb przewodu pokarmowego i ocenić stan żołądka. Podczas badania pacjentowi przez usta lub nos wkładana jest specjalna rurka (endoskop), na której końcu znajduje się kamerka. Badanie trwa kilka do kilkunastu minut i pozwala kompleksowo ocenić stan górnej części przewodu pokarmowego.

Niemało osób ma problemy jelitowe. W związku z tym zastanawiają się, jak się nazywa lekarz od jelit. Odpowiedź jest prosta – gastrolog. Właśnie u gastrologa wykonamy również dokładne badania pozwalające ocenić np. stan jelita grubego. Badanie to nosi nazwę kolonoskopii i jest zalecane wykonywanie go profilaktycznie po ukończeniu 50 roku życia, nawet jeśli nie mamy problemów ze strony dolnego odcinka układu pokarmowego. Szczególną uwagę na stan tej części przewodu pokarmowego powinny zwracać osoby z nadwagą i otyłością.

Inne, często wykonywane badania przez gastrologa to USG jamy brzusznej, pozwalające od zewnątrz ocenić stan organów wewnętrznych (np. trzustki, śledziony, czy przewodów żółciowych i wątroby), badania krwi (zwłaszcza pod kątem lipazy, amylazy), rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa. Za każdym razem specjalista oceni, jakim badaniom powinniśmy się poddać.

Kiedy udać się na badania?

Właściwie każda sytuacja skutkująca problemami ze strony układu pokarmowego, które nie ustępują w rozsądnym czasie, powinna skłonić nas do wizyty u gastrologa. Mdłości, bóle brzucha, wymioty, biegunki – jeśli trwają dłużej, niż kilka dni, to wymagają zainteresowania. Szczególnie alarmujące jest pojawienie się krwi w stolcu – o ile nie doszło do niego na skutek jakiejś rany zewnętrznej. Czy do gastrologa potrzebne jest skierowanie? Tak, jeśli chcemy skorzystać z darmowej wizyty w ramach NFZ. Jeśli chcemy skorzystać z konsultacji prywatnej, możemy zapisać się bezpośrednio.