Nieswoiste zapalenie jelit – skąd się bierze i jak je leczyć

Nieswoiste zapalenie jelit

Spośród licznych dolegliwości dotykających społeczeństwo warto poszerzyć swoją wiedzę na temat nadal nieznanego bardziej nieswoistego zapalenia jelit. Nie jest to jedno schorzenie, ale grupa chorób bez ustalonej konkretnej przyczyny, przez co leczenie ich nie jest tak oczywiste.

Nieswoiste zapalenie jelit zazwyczaj dotyczy przewlekłych zmian i owrzodzeń ścian przewodu pokarmowego. W zakresie grupy tych dolegliwości wyróżnia się trzy najczęściej występujące, czyli chorobę Leśniowskiego-Crohna, nieokreślone zapalenie okrężnicy oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Co prawda gastrologia nie określiła jeszcze dokładnych przyczyn, jednak specjaliści uważają, że najwięcej znaczenia ma tutaj genetyka, czyli osobiste predyspozycje człowieka. Chodzi również o zaburzenia pracy układu immunologicznego, a także czynniki środowiskowe, na przykład zła dieta, palenie papierosów, przewlekły stres. Nieswoiste zapalenia jelit najczęściej dotykają osób w wieku pomiędzy 20, a 40 rokiem życia.

Nieswoiste zapalenie jelit – jak wykryć?

Wszystko zależy tak naprawdę od tego, która choroba konkretnie dotyczy danego pacjenta. W przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego głównymi objawami są zapalenia błony śluzowej okrężnicy. Efektem tego jest powstanie owrzodzenia. Częstymi objawami jest również biegunka oraz bóle brzucha. Natomiast choroba Leśniowskiego-Crohna ma objawy, takie jak biegunka, wymioty, gorączka, bóle brzucha. Jak widać, dosyć podobnie sprawa wygląda w przypadku obu chorób, dlatego istotne jest niepomylenie ich. 

Dolegliwość jest oceniana na podstawie objawów (takich jak np. bóle brzucha, stany gorączkowe), a także badań, które często oznaczają konieczność wykonania kolonoskopii lub gastroskopii z pobraniem wycinków.

Nieswoiste zapalenia jelit – jak leczyć?

Sprawa nie jest oczywista, ponieważ wszystko jest zależne od zaawansowania choroby, siły jej objawów, ale nawet wieku pacjenta oraz jego ogólnego stanu zdrowia. Najczęściej w grę wchodzi połączenie terapii farmakologicznej i zmian w żywieniu. Niestety, całkowite wyleczenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego jest możliwe tylko za sprawą zabiegu chirurgicznego. Choroba Leśniowskiego-Crohna jest nieuleczalna, jednak można uzyskać remisję, czyli cofnięcie się objawów.

Dieta stosowana w przypadku tej choroby nie jest skomplikowana. Nie ma też określonego jej wymiaru. Zasadniczo uznaje się, że pacjent powinien dostarczać swojemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych i testować, jak na nie reaguje układ pokarmowy. Specjaliści polecają jednak, by owa dieta była lekkostrawna, dlatego warto skłonić się w stronę gotowania na parze, miksowania, pieczenia. Smażenie może niestety przynieść negatywne skutki. Chodzi przede wszystkim o to, by jelita były jak najbardziej odciążone od „cięższej pracy”. Dzięki odpowiedniemu dobraniu spożywanych składników można uzyskać szybsze nadejście remisji oraz wydłużenie jej trwania.