Na przestrzeni ostatnich dekad można odnotować wzrost liczby zachorowań na choroby zapalne jelit. Wedle brytyjskich informacji owa liczba zwiększa się nawet dwukrotnie co dziesięć lat. Jedną z takowych dolegliwości jest choroba Leśniowskiego-Crohna. Czym jest to schorzenie i jak są jego objawy?
Choroba Leśniowskiego-Crohna – czym jest?
Choroba Leśniowskiego-Crohna to choroba należąca do nieswoistych zapaleń jelit, jednak może dotknąć każdego miejsca w przewodzie pokarmowym (chodzi zarówno o odbyt, jak i jamę ustną). Niestety, nie zbadano dotychczas konkretnej przyczyny powstania tej dolegliwości. Wyróżnia się jednak trzy aspekty wpływające na nią. Chodzi o odpowiedź układu odpornościowego (w obrębie błony śluzowej), mikroflorę jelit i podatność genetyczną. Najczęściej choroba Leśniowskiego-Crohna dotyczy końca jelita krętego, jelita cienkiego oraz grubego. Co prawda zmiany w żołądku i dwunastnicy nie dotyczą sporego odsetka pacjentów, jednak niemal połowa chorych posiada zmiany zapalne dotykające odbytu w postaci szczelin, ropni i przetok. Wedle statystyk najczęściej narażone na chorobę są osoby w wieku 30, 40 lat, jednak ostatnio odnotowano sporą zachorowalność wśród dzieci.
Choroba Leśniowskiego-Crohna – objawy
Wiele zależy od tego, w którym miejscu występują zmiany zapaleniowe. Oczywiście, wyróżnia się także objawy ogólne, takie jak gorączka, zmniejszenie masy ciała, osłabienie. Jeżeli choroba dotyka końcowego odcinka jelita krętego, to pacjenci zazwyczaj nie odczuwają żadnych objawów na początku. Dominuje w tym przypadku ból brzucha, biegunka i niedokrwistość. Dolegliwość może również powodować awitaminozę, hipoproteinemię, zaburzenia elektrolitowe i niedożywienie. W przypadku jelita grubego objawy również dotyczą biegunki, a także choroby okrężnicy. Dochodzi do tego ból brzucha. Zmiany w okolicach odbytu powodują owrzodzenie, wyrośla skórne, przetoki, ropnie. W niektórych sytuacjach pacjenci posiadają także powikłania dotyczące nie układu pokarmowego, ale na przykład oczu, stawów, skóry.
W takim razie jak wykryć tę chorobę?
Gastrologia to dziedzina nauki zajmująca się badaniem i leczeniem schorzeń związanych z układem pokarmowym, dlatego chory powinien udać się do lekarza wyspecjalizowanego w tej dziedzinie, by ten dokonał diagnozy. Najczęściej badania dotyczą oceny endoskopowej obrazu jelita, badań laboratoryjnych (stężenie CRP, morfologia krwi). Nierzadko stosuje się także tomografię komputerową. Nie ma jednak wyznaczonych i ścisłych kryteriów rozpoznawania tej dolegliwości, dlatego ważne jest wykonanie dokładnych badań, by nie doszło do pomyłki np. z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego.
W przypadku wykrycia najczęściej stosuje się leki przeciwzapalne i immunosupresyjne. Wszystko zależy jednak od przebiegu i miejsca występowania. Nierzadko konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego (zwłaszcza w przypadku powikłań związanych z ropniami, przetokami). Czasami operacji podlegają także osoby z niedrożnymi jelitami lub podejrzeniem występowania nowotworu.