Ból brzucha u dziecka – co robić

Ból brzucha u dziecka

Najpewniej każdy rodzic odczuwa niemały dyskomfort, kiedy dyskomfort dotyka także dziecko. Istnieje wiele dolegliwości, które mogą męczyć maluchy, jednak szczególnie często sprawa wiąże się z bólem brzucha. Obowiązkiem opiekuna jest wtedy dobra obserwacja, ponieważ na jej podstawie prawdopodobnie rodzic określi, czy należy iść do lekarza, czy nie dzieje się nic poważnego.

Ból brzucha u dziecka może być spowodowany naprawdę wieloma czynnikami, które często nawet nie dotyczą problemów definiowanych przez gastrologię, ponieważ nierzadko chodzi chociażby o stres. Pociecha może przecież bać się na przykład pierwszego dnia w szkole, sytuacji z rówieśnikami. Bardzo często sprawa dotyczy także łapczywego spożywania posiłków, ale też alergii pokarmowej. Te sytuacje nie są bardzo wyjątkowe, jednak czasami jest poważniej. Schody zaczynają się w momencie, kiedy ból ten staje się wyjątkowo uciążliwy, na przykład kiedy budzi pociechę w nocy. Do specjalisty warto się udać również, kiedy występują biegunki i zaparcia.

Należy także się skontaktować z lekarzem, jeżeli ból brzucha u dziecka występuje w większym oddaleniu od pępka oraz gdy  promieniuje do innych obszarów ciała, na przykład pleców i kończyn. Często można także zauważyć spadek masy ciała pociechy. Specjalista powinien wiedzieć też o sytuacjach, kiedy malca równocześnie bolał brzuch oraz występowała gorączka. Trzeba też wspomnieć o zjawisku, którym jest ból podbrzusza. W tym przypadku może on wskazywać na zaburzenia układu moczowego lub pokarmowego.

Co na ból brzucha u dziecka zadziała najlepiej?

Jeżeli nie wiesz, co podać dziecku z bolącym brzuchem, to musisz mieć świadomość, że w każdym przypadku ważna jest przede wszystkim przyczyna występowania owego bólu. Jeżeli chodzi o stres, to z pociechą należy porozmawiać i dowiedzieć się, co jest powodem takich emocji. Kiedy natomiast w grę wchodzi grypa żołądkowa (gdy dotyczy wymiotów i biegunki), to najważniejsze jest nawodnienie. W przypadku występowania bólu po posiłku należy sprawdzić, czy przyczyną nie jest alergia.

Istnieje wiele sposobów na uporanie się z bólem brzucha u dziecka, jednak warto postawić na rozwiązania przede wszystkim bezpieczne. Z tego powodu w każdym przypadku warto dać pociesze wodę, ponieważ ta zawsze jest potrzebna do poprawnego funkcjonowania organizmu. Oczywiście, woda może iść w parze z innymi specyfikami, na przykład herbatą z rumianku, ponieważ ta posiada właściwości uspokajające i przeciwzapalne. Ciekawym rozwiązaniem jest też napar z mięty, ponieważ pozytywnie działa na układ pokarmowy i minimalizuje ból oraz zmniejsza skurcze. Można również pokusić się o stworzenie własnego wywaru, złożonego z imbiru, miodu i soku z cytryny. Składniki należy gotować przez około kwadrans (bez miodu, jego dodaje się po gotowaniu). Taka mikstura, podawana na łyżeczce, poprawia odporność na zapalenia i zwiększa produkcję soków trawiennych. Nierzadko dobrym pomysłem może się okazać podanie pociesze herbaty z odrobiną miodu, ponieważ ten niszczy bakterie i wirusy.